تاریخ گردی ترکیه

افسوس Ephesus

شهر پنج هزار ساله افسوس قدیمی ترین بنای تاریخی ترکیه تا به امروز شناخته شده است.بناهای بجا مانده از شهر تاریخی افسوس در ترکیه در سه کیلومتری شهر سلجوق ازمیر قرار دارد. شهرتاریخی افسوس پایتخت پادشاهی آرزاوا بوده که معبد آرتمیس بعنوان یکی از عچایب هفت گانه جهان در افسوس تاریخی قرار دارد.

چاتال هویوک Çatalhöyük

چاتال هویوک منطقه ای متعلق به دوران نوسنگی در دشت قونیه آناتولی از موارد دیگر تاریخ گردی در ترکیه است . چاتال هویوک با قدمت پنج هزار وهفتصد الی شش هزار و پانصد سال قبل از میلاد نیز از قدیمی ترین مناطق تاریخی ترکیه است. ساختار پیچیده بناهای این منطقه با خانه هایی بهم چسبیده، که امکان تردد فقط از روی بامهای خانه ها میسر بوده نیز از موارد خاص باستانی قابل مشاهده در تاریخ گردی ترکیه است. طبق نظر باستانشناسان این راهکار دفاعی شهر برای مقابله با حمله دشمنان بوده است. شکار حیوانات محل کسب غذای روزمره آنها بوده است.

کوه نمرود Nemrut

از دیگر مناطق جذاب برای تاریخ گردی در ترکیه کوه نمرود (به پارسی: کوه آفریدون) است که در شهرستان کاحتا استان ادیامان در کردستان ترکیه قرار دارد.  این مکان از بزرگ‌ترین بناهای دوران هلنی تاریخ است. وزن بعضی از بلوک‌های سنگی به ۹ تن می‌رسد. آرامگاه آنتیوخوس یکم، از شاهان کوماژن، در اینجا قرار دارد. پادشاه این تمدن با هدف تحکیم پیوند با خدایان و تامین آرامش مردم، در نقاط مختلف کشور معابد متعددی ساخته بود، معبد ساخته شده در کوه آفریدون نیز یکی از اینهاست. از این پیکره های غول پیکر تنها سرهای مجسمه ها باقی مانده است.

هاتوشا Hattusha

هاتوشا شهری با قدمت 1200-1600 سال قبل از میلاد از دیگر جاذبه های تاریخی ترکیه است. هاتوشا در نزدیکی بغاز کوی در استان چروم ترکیه در نزدیکی دریای سیاه قرار دارد. ستونهای و دروازه های سنگی بجا مانده از این شهر از دیگر مناطق زیبای تاریخ گردی در ترکیه بشمار می آید.

غار کارائین Karain cave  

از دیگر جاذبه های تاریخی ترکیه، غار کارائین در 27 کیلومتری شهر آنتالیا است که در شرق کوه چان قرار دارد. قدمت 25000 ساله این غار به دوران پارینه سنگی باز می گردد. این غار محل سکونت انسانهای بسیاری بوده است. و بخشی از مسیر 480 پله برای پیاده روی دارد.  اگر به هیجان و جاهای مرموز تاریخی در دل تاریکی غارها علاقمندید حتما از غار کارائین بازدید کنید. غار بدلیل هوای مطلوب وخنک آن انباری برای نگهداری مواد غذایی و البته در حمله دشمنان پناهگاهی امن برای ساکنان منطقه بوده است. غار دارای دو ورودی مجزای روشن از نور خورشید است که در نهایت به سه تالار بهم متصل می رسند. موزه کوچکی در ورودی غار با اشیایی با قدمت 160 هزار سال قبل از میلاد از جاذبه های دیگر غار کارائین است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
× پیام دهید