جاذبه های دیدنی استانبول

بازدید از استانبول در سفر سه روزه

ناظم حکمت شاعر معروف در شعر «در جنگل راش برفی» که بعدا با صدای زولفو لیوانلی زنده شد، از استانبول با عنوان «شهر من با هفت تپه» یاد کرد.

تور سه روزه برای بازدید از استانبول به عنوان یک سفر فشرده می‌تواند تجربه‌ی شگفت‌انگیزی باشد، اما به دلیل محدودیت زمانی، باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا بتوانید جاذبه‌های اصلی این شهر را ببینید. در ادامه، یک برنامه سه روزه برای بازدید از استانبول را برای شما ارائه می‌دهم:

روز اول: بازدید از منطقه تاریخی سلطان‌آحمد
صبح: پس از رسیدن به استانبول و نصب در هتل، به سمت منطقه تاریخی سلطان‌آحمد بروید.
صبح تا ظهر: بازدید ازآب‌انبار تاریخی باسیلیکا سیسترن در منطقه سلطان احمد و مسجد آیاصوفیه
نهار: سراغ یکی از رستوران‌های محلی بروید و از غذای ترکیه‌ای لذت ببرید.
بعد از نهار: بازدید از مسجد سلطان احمد و پس از آن، پیاده‌روی در میدان هیپودروم.

روز دوم: جاذبه‌های تاریخی دیگر
صبح: بازدید از مسجد بلوعلی (Blue Mosque) و  در منطقه سلطان‌آحمد.
صبح تا نهار: بازدید از کاخ تاپکاپی (Topkapi Palace) و موزه آیاصوفیه.
نهار: نهار در یک رستوران محلی در کنار دریای مرمره.
بعد از نهار: بازدید از مسجد سلیمانیه و پیاده‌روی در پلیجون (Pierre Loti Hill) برای دیدن چشم‌اندازهای شهر.

روز سوم: بزرگترین بازارها و ترکیب فرهنگی
صبح: بازدید از بازار گراند بازار (Grand Bazaar)، یکی از بزرگترین بازارهای جهان. می‌توانید از این بازار برای خریدهای سوغاتی و پوشاک استفاده کنید.
نهار: نهار در یک رستوران محلی یا کافه ترکیه‌ای.
بعد از نهار: بازدید از بازار مصطفی کمال آتاتورک (Mustafa Kemal Atatürk Market) که به فروش محصولات محلی و غذاهای محلی معروف است.
بعد از ظهر: وقت آزاد برای خریدهای اضافی یا گردش در مناطق محلی.
شب: تجربه‌ی دسته‌بندی خوشمزه در یک رستوران ترکیه‌ای برای شام.

این برنامه سفر فشرده است و برای دیدن همه جاذبه‌های استانبول باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید. همچنین، اطلاعات جاری در مورد ساعات بازدید و هزینه‌های ورودی را بررسی کنید و از یک راهنمای محلی بهره‌برداری کنید تا سفرتان را بهره‌برداری کاملتری داشته باشید.

میدان تکسیم

پیاده‌روی در میدان تکسیم: میدان تکسیم مکانی مناسب برای پیاده‌روی و گردش در بین مردم و بازارهای محلی است. شما می‌توانید از گردش در اطراف میدان، دیدن تمثال جمال پاشا، بازدید از فروشگاه‌ها و رستوران‌های محلی، و حتی تجربه نشستن در پارکها و مقاهی لذت ببرید.

مراکز تاریخی و فرهنگی: در نزدیکی میدان تکسیم، می‌توانید به مکان‌های تاریخی و فرهنگی نیز سر بزنید. برای مثال، می‌توانید به میدان اسکوار (Istiklal Square) بروید که محیطی پراز فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های معروف دارد. همچنین، می‌توانید به کلیسای سن آنتوان (St. Anthony of Padua Church) و متحف پردیسی (Pera Museum) نیز سر بزنید.

تجربه‌ی خرید: میدان تکسیم از دیگر مکان‌های معروف برای خرید در استانبول است. می‌توانید به چندین فروشگاه بزرگ و بازار محلی معروف به عنوان “خیابان استقلال” (Istiklal Caddesi) سر بزنید و از خرید لباس، جواهرات، سوغاتی‌ها و غیره لذت ببرید.

پذیرایی و غذا: میدان تکسیم نیز دارای رستوران‌ها، کافه‌ها و فضاهای پذیرایی متنوعی است. از فرهنگ غذایی متنوع ترکیه لذت ببرید و غذاهای محلی را تجربه کنید.

بازار بزرگ یا گرند بازار استانبول

بازار بزرگ (Kapalıçarşı) در استانبول با ۳۰۷۰۰ متر مربع مساحت یکی از مشهورترین و بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان است. وجود ۶۴ خیابان و کوچه‌های پیچ در پیچ با تقریباً ۴۰۰۰ فروشگاه، مسجد، اداره پست، کافه‌ها، بانک‌ها و ایستگاه پلیس این بازار را به شهری کوچک در استانبول تبدیل کرده است.

هنگام بازدید از بازار بزرگ استانبول و بازار ادویه، خیابان‌ها و مناطق اطراف بازار را ببینید؛ بویژه خیابان نور عثمانیه و مغازه‌های فرش و گلیم، جواهر فروشی و عتیقه فروشی‌های آن. خیابان‌های باریک و نسبتا فرسوده‌ این منطقه مملو از مغازه‌ها، دکه‌هایی است که انواع کالاها را با قیمت‌های مناسب می‌فروشند. اگرچه اکثر ساختمان‌های دوران عثمانی مدت‌ها است که از بین رفته‌اند؛ اما ساختار این منطقه همچنان نشان می‌دهد که این شهر در گذشته‌های دور، به‌عنوان مرکز یک امپراتوری عظیم به چه شکل بوده است. مسجد سلیمانیه که یکی از شاهکارهای معمار سینان است، در بالای تپه‌ای در نزدیکی بازار بزرگ استانبول واقع شده است و ارزش بازدید را پیش از گردش در بازار دارد. مسجد رستم پاشا و مسجد جدید، هر دو در نزدیکی محله‌ امینونو و در کنار ساحل واقع شده‌اند و بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. البته برای گشت‌و‌گذار در منطقه‌ بازار بهتر است که از سمت بازار بزرگ یا همان کاپالی چارشی گردش خود را شروع کنید و به‌سمت پایین و به طرف محله‌ امینونو پیش بروید. اگر از سمت امینونو به‌ سمت بالا و به طرف بازار بزرگ حرکت کنید، طی مسیر سربالایی ممکن است برای شما دشوار باشد.

grand bazar-بازار بزرگ استانبول-وطنداش-خرید-خانه-زندگی-گردشگری-تحصیل-ترکیه-بیمه-خرید-ماشین-فروش-استانبول-انتالیا

برج گالاتا

برج گالاتا یکی از دیدنی های استانبول

برج گالاتا می تواند اولین مکان در لیست بازدید از استانبول باشد. برج گالاتا با وجودش به شهر ارزش می بخشد. جای تعجب نیست که افسانه های این مکان با داستانه های  هزارفن احمد چلبی آغاز شد. چون واقعا بد نیست بال بپوشید و بر فراز منظره استانبول پرواز کنید!

طبق سفرنامه های چلبی جهانگرد عثمانی نگاشته است، در حدود سال 1632 هزار فن احمد چلبی با نوعی بال مصنوعی، از برج گالاتا به سمت دامنه های اسکودار در 2 طرف آناتولی به عنوان اولین هواپیمابر بین قاره ای حرکت کرد. این فاصله تقریباً 6 کیلومتر است که در زمان خود، ناممکن بوده است.

برج گالاتا با نام قدیمی برج مسیح در سال 1348 میلادی  از امپراتوری بیزانس برجا مانده است و زمانی که این منطقه مستعمره ایتالیا بود توسط معمار Köksal Anadol ساخته شد، این برج به بلندی حدود هفتاد متر و دارای نه طبقه است. این برج در طول تاریخ، برای مردم استانبول، نقش‌های مختلفی ایفا کرده است. از جمله، در گذشته به عنوان برج نگهبانی برای شهر و دریای مرمره استفاده می‌شد و نقش مهمی را در دفاع از شهر در برابر حملات نظامی و دریایی ایفا کرده است.

در رستوران برج گالاتا این شانس را دارید که غذاهای موجود در منو را همراه با منظره ای باشکوه تجربه کنید. دسترسی به این برج در فاصله پانصد متری از خیابان استقلال که از بسیاری جهات قلب استانبول محسوب می شود، میسر است. در صورت امکان، برنامه های برج گالاتا خود را با شخص مورد علاقه خود تنظیم کنید. زیرا افسانه هایی وجود دارد که زن و مردی که با هم به قلعه می روند در آینده نزدیک با هم ازدواج خواهند کرد. این همچنین مکانی ایده آل برای جشن های روزهای خاص است.

پارک گلخانه و کاخ توپکاپی

از آنجایی که مقاله را با ناظم حکمت شروع کردیم. این بار می‌توانیم به پارک  گلخانه، زادگاه شعر معروف «درخت گردو» سری بزنیم.

“من درخت گردکانی‌ام در پارک گلخانه، جوانه جوانه، شاخه شاخه، گردویی کهنسال. نه تو این را میدانی، نه پلیس می‌داند. من درخت گردکانی‌ام در پارک گلخانه، برگ‌هایم در آب، چون ماهی غوطه ور. برگ‌هایم چون دستمال ابریشم، در اهتزاز. برچین و اشکت را، ای شکوفه من، پاک کن.” ناظم حکمت

پارک گلخانه و کاخ توپکاپی دو مکان تاریخی و توریستی است که با هم بازدید می شوند. کسانی که برای بازدید می آیند همزمان از تماشای ارتفاعات پارک و منظره تنگه بسفر از تراس های داخل کاخ توپکاپی بهرمند می شوند. پارک گلخانه و  کاخ توپکاپی در منطقه ای منطقه فاتیح واقع شده است.

ورود به پارک گلخانه هزینه ای ندارد، اما کاخ توپکاپی ورودی دارد. ممکن است هزینه های اضافی برای قسمت های مختلف کاخ درخواست شود. در قسمتی که عتبات عالیات قرار دارند، پوشاک الزامی است؛ بلوزهای بند دار و شلوارک ممکن است مشکل ایجاد کنند. این کاخ در روزهای سه شنبه پذیرای بازدیدکنندگان نیست، اما سایر روزهای هفته برای گردش تاریخی بسیار مناسب است. فراموش نکنید که حداقل نصف روز را برای بررسی زیبایی های اطراف اختصاص دهید.

کارتال تپه دراگوس Dragos Tepesi

تپه دراگوس، در منطقه کارتال شهر، منتظر کسانی است که به دنبال مناظر و لذت تماشا در سمت آناتولی یا آسیایی هستند. این تپه دارای امکاناتی است که توسط شهرداری متروپولیتن استانبول اداره می شود. بنابراین قیمت ها را می توان مقرون به صرفه دانست.اشتباه نیست اگر بگوییم منظره ای از دریای مرمره در چشم انداز وجود دارد. بازنشستگان، کودکان یا جوانان می توانند نوع دیگری از شادی و آرامش را در اینجا بیابند. شما می توانید هر روز از ساعت 08:30 تا 23:00 با بهانه های شیرین مانند صبحانه، ناهار، قهوه بعد از ظهر یا شام، از امکانات Dragos Facilities دیدن کنید. برای ورود به تپه به جز آنچه می خورید و می نوشید، هزینه ورودی اضافی وجود ندارد. اگر علاقه خاصی به عکاسی دارید؛ احتمالاً از بودن در دراگوس، به‌ویژه هنگام غروب آفتاب، به جای دیگر ساعات روز لذت خواهید برد.

خیابان استقلال تکسیم

خیابان استقلال یا “Istiklal Caddesi” در استانبول، ترکیه، یکی از معروف‌ترین خیابان‌های این شهر و جزء مقصدهای گردشگری مهم است. خیابان استقلال در منطقه‌ای به نام “بییک‌اوت” (Beyoğlu) قرار دارد و می‌توانید در آن تعداد زیادی دیدنی و فعالیت جذاب برای تفریح و گردش پیدا کنید. در زیر تعدادی از دیدنی‌ها و فعالیت‌های معروف در خیابان استقلال آورده شده است:

خرید و خرده فروشی: خیابان استقلال به عنوان یکی از مهمترین خیابان‌های خرید و خرده فروشی در استانبول شناخته می‌شود. از فروشگاه‌های معروف بین‌المللی گرفته تا فروشگاه‌های محلی و بازارهای راهی، شما می‌توانید هر چیزی که مد نظر دارید را در این خیابان پیدا کنید.

برج گلاتا (Galata Kulesi): این برج تاریخی به ارتفاع 67 متر از سطح دریا واقع شده است و از آنجا می‌توانید یک دید بسیار زیبا از شهر استانبول و دریای مرمره را به دست آورید.

معبد چیهانیه (Çiçek Pasaji): این معبد یک ساختمان تاریخی با معماری زیباست و در آن رستوران‌ها و کافه‌های مختلفی قرار دارد. می‌توانید در اینجا غذاهای محلی ترکیه را تجربه کنید.

موزه پِراه (Pera Müzesi): این موزه هنرهای زیبا و تاریخی ترکیه را نشان می‌دهد و مجموعه‌ای از اشیاء هنری، تاریخی و فرهنگی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کلیسای سانت آنتوان (Saint Antuan Kilisesi): این کلیسا یکی از آثار مذهبی تاریخی در خیابان استقلال است و با معماری زیبا و آرامش بخش خود مسافران را جذب می‌کند.

شور و هیاهوی شبانه: در شب‌ها، خیابان استقلال به یک مرکز تفریح شبانه تبدیل می‌شود. انواع رستوران‌ها، کافه‌ها، بارها و موسیقی زنده در اینجا وجود دارد که شما را تا ساعات شبانه جذب می‌کند.

به عنوان یکی از محورهای اصلی استانبول، خیابان استقلال از نظر فرهنگی، تاریخی و تجربیات تفریحی بسیار غنی است و می‌تواند یکی از قسمت‌های برجسته سفر شما به این شهر باشد.

جاهای دیدنی خیابان استقلال استانبول که نباید از دست دهید:  تراموای قدیمی استانبول، کلیسای سنت آنتوان، کلیسای سانتا ماریا دراپیس، خیابان فرانسوی، موزه ودات ندیم تور، موزه مولوی‌خانه گالاتا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy
Powered by Estatik
پیمایش به بالا
× پیام دهید