وطنداش-خرید بیمه خرید ملک و خانه در ترکیه استانبول انتالیا الانیا ازمیر انکارا

تغییر قانون اقامت ترکیه از ۷۵ هزار دلار به ۲۰۰ هزار دلار

دریافت اقامت ترکیه خرید خانه یا ملک با مبلغ ۷۵ هزار دلار در کلان ‌شهرها بود به مبلغ ۲۰۰ هزار دلار در تمامی شهرها تغییر پیدا کرد. با این قانون دیگر مبلغ کارشناسی ملک (برگه اکسپرتیز) برای اداره گوچ (اداره مهاجرت ترکیه) معیار نیست و رقمی که روی سند ملک درج می‌شود، مهم است. یعنی روزی که شما می‌خواهید سند ملک خود را به نام بزنید، مبلغ لیری نوشته شده روی سند ملک باید با ریت بانک مرکزی آن روز باید معادل با ۲۰۰ هزار دلار باشد.

قانون ۲۰۰ هزار دلار شامل افرادی می شود که از تاریخ ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۳ سند ملک را به نام زده‌اند. پس اگر قبل از این تاریخ سندی را به نام زده‌اید، می‌توانید طبق قانون گذشته برای دریافت اقامت ملکی ترکیه اقدام کنید. این قانون در روزنامه رسمی ترکیه درج نمی‌شود و یک دستور العمل است که از تاریخ اعلام به طور جدی توسط اداره مهاجرت ترکیه در حال اجراست.

تفاوت اقامت ترکیه با شهروندی ترکیه

برای دانستن تفاوت بین اقامت با شهروندی ترکیه، اگر به معنی لغوی اقامت نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که اقامت به معنی سکونت کردن و در جایی ماندن می باشد. این در حالی است که در قانون، اقامت اشاره دارد به رابطه حقوقی مابین یک کشور و یک شخص. در واقع اقامتگاه به معنی محل سکونت قانونی یک شخص در کشور مربوطه مانند کشور ترکیه است.

از راه های دریافت شهروندی ترکیه خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار و یا سرمایه گذاری در ترکیه با حداقل  ۵۰۰ هزار دلار برای ۳ سال در بانک، بازار سهام، بورس و … می باشد. اما برای اقامت ترکیه با خرید ملک به ارزش ۷۵ هزار دلار آمریکا در شهرهای بزرگ و ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک امکان دریافت اقامت موقت یا یک ساله امکان پذیر است. دریافت شهروندی به جایگاه رسمی و حقوقی می گویند که منجر به داشتن تابعیت، گذرنامه و مهم تر از همه اینها حقوق تضمین شده توسط قانون اساسی و وظایف متقابل می گردد. با تابعیت یا شهروندی است که فرد به دولت مرتبط می گردد و لازم است بدانید که حقوق و تکالیف تابع از همین روابط مشخص می گردد.

در واقع اقامت ترکیه نوعی سکونت موقت است اما دریافت شهروندی ترکیه یعنی داشتن کد ملی وپاسپورت ترکیه و تمامی حقوق شهروندی ترکیه که شامل حال همه شهروندان ترکیه می گردد.

vatandash-travel-to-turkey-ikamet

انواع اقامت موقت (کوتاه مدت) در ترکیه

vatandash-travel-to-turkey-ikamet
 1. دریافت اقامت کوتاه مدت از طریق خرید ملک در ترکیه خرید ملک به ارزش ۷۵ هزار دلار آمریکا در شهرهای بزرگ و ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک.
 2. اقامت کوتاه مدت از طریق ثبت شرکت، تنها به شرط فعال بودن شرکت و پرداخت مالیات به دولت ترکیه امکان درخواست اقامت وجود دارد.
 3. اقامت کوتاه مدت با شرکت در برنامه آموزشی ضمن خدمت.
 4. حق اقامت کوتاه مدت برای متقاضیان شرکت در دوره‌های آموزش زبان ترکی.

 5. ویزای کاری و اقامت کاری از روشهای این روزهای بعد از تغییرات قانون اقامت ترکیه در سال 2023 است.
 6. پس از ازدواج با یک تبعه ترک امکان دریافت اقامت سه ساله و پس از آن امکان دریافت شهروندی ترکیه.
 7. انتخاب یکی از دانشگاههای معتبر ترکیه نیز از راههای دریافت اقامت دانشجویی ترکیه است

مزایای شهروندی ترکیه

شهروندی ترکیه مزایای مهمی دارد. این مزایا برای افراد مختلف متفاوت است، اما در کل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسترسی به بازار کار بزرگ ترکیه و بازارهای بین المللی: ترکیه یک اقتصاد بزرگ با بازار کار گسترده‌ای است. شهروندان ترکیه به راحتی می‌توانند در این بازار کار فعالیت کنند و از فرصت‌های شغلی بهره‌مند شوند.

آموزش رایگان: شهروندان ترکیه به دسترسی به آموزش رایگان در مقاطع مختلف تحصیلی، همین طور آموزش های رایگان مهارت و تخصص که با مدارک معتبر توسط شهرداری برگزار می گردد، دسترسی دارند. همچنین، دانشجویان و دانش آموزان از تخفیف‌های قابل توجهی برخوردارند.

سفر بدون ویزا: شهروندان ترکیه به آسانی به بیش از 100 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا می‌توانند سفر کنند. این امر برای مسافرت‌های تجاری و گردشگری بسیار مفید است.

 

vatandash-travel-to-turkey-ikamet

حمایت مالی دولت: دولت ترکیه با حمایت مالی که برای شهروندان خود فراهم کرده، از جمله کمک‌های مالی به تعداد افراد خانواده، تخفیف‌های مسکن و اعتبار مخصوص برای کسب و کارها از دولت های پیشرو در حمایت از شهروندان خود بویژه کارآفرینان است.

دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی: شهروندان ترکیه می‌توانند از خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت در این کشور بهره‌مند شوند.

حقوق و آزادی‌های مدنی: شهروندان ترکیه حقوق مدنی و انسانی بسیاری دارند و به عنوان شهروندان حق بهره‌مندی از آزادی‌های مذهبی، سیاسی و فرهنگی دارند.

امکان مشارکت در انتخابات: با داشتن شهروندی ترکیه، شما می‌توانید در انتخابات محلی و ملی شرکت کنید و در تصمیم‌گیری‌های سیاسی کشور دخالت داشته باشید.

ارثیه و شهروندی به فرزندان: شهروندان ترکیه می‌توانند شهروندی خود را به فرزندان خود انتقال دهند.

حق دسترسی به ملک و املاک: شهروندان ترکیه به راحتی ملک و املاک را خرید و مالکیت کسب کرده و حقوق مربوط به املاک را بهره‌مند می‌شوند.

به عنوان یک متقاضی شهروندی ترکیه، بهتر است با مراجعه به دقیق به مقررات و شرایط مربوط به شهروندی ترکیه از طریق سفارت یا مراجع مربوطه اطلاعات کامل‌تری دریافت کنید.

شرایط و قیمت خرید ملک و خانه در ترکیه ۲۰۲۳

وطنداش-خرید بیمه خرید ملک و خانه در ترکیه استانبول انتالیا الانیا ازمیر انکارا

خرید انواع ملک و خانه در ترکیه

طبق آمار رسمی خرید ملک در ترکیه، چند سالی است ایرانیان دومین خریداران انواع ملک و خانه در ترکیه هستند. برای خرید خانه در ترکیه دلایل بسیار مهم و جذابی می توان شمرد، از جمله با خرید ملک و خانه در ترکیه از زندگی در آب و هوای عالی ترکیه، در شهرهایی سرشار از شور زندگی در قلب ارتباطی آسیا و اروپا بهره مند می شوید. 

زندگی با فرهنگی نزدیک با فاصله پروازی 3 ساعته میان ایران و ترکیه علافمندی خرید خانه و انواع ملک در ترکیه را افزایش چشمگیری داده است. البته خرید خانه در ترکیه علاوه بر رشد و حفظ ارزش اولیه سرمایه، همزمان زندگی در قلب زنده تفریحی اروپا را نیز شامل می شود.

خرید خانه درترکیه برای زندگی در کشوری با ساعات کاری متعادل در کار و زندگی از گزینه های جذاب دیگر است.

از دلایل مهم دیگر برای خرید خانه در ترکیه می توان دریافت اقامت ترکیه برای خود و خانواده را نام برد، البته طبق شرایطی با خرید ملک امکان دریافت پاسپورت ترکیه با رتبه پنجاه و یک در جهان با امکان سفر به 113 کشور بدون ویزا را خواهید داشت.

رتبه پاسپورت ترکیه در جهان:

https://visaindex.com/country/turkey-passport-ranking/

در ادامه شرایط خرید انواع ملک و خانه در ترکیه در سال ۲۰۲۳ را توضیح خواهیم داد.

قیمت خانه در ترکیه به تومان

نام شهر

استانبول

آنکارا

آنتالیا

ازمیر

بدروم

دنیزلی

قیمت هر متر مربع به لیر و تومان

۱۵.۰۰۰ لیر ( ۳۰ میلیون تومان به پول ایران)

۶.۹۰۰ لیر (۱۳ میلیون تومان به پول ایران)

۹.۱۰۰ لیر (۲۰ میلیون تومان به پول ایران)

۱۲.۵۶۹ لیر (۲۵  میلیون تومان به پول ایران)

۷.۲۰۰ لیر (۱۵ میلیون تومان به پول ایران)

۴.۵۰۰ لیر (۱۰ میلیون تومان به پول ایران)

جمعیت شهر

حدود ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ نفر

حدود ۶.۰۰۰.۰۰۰ نفر

حدود ۳.۰۰۰.۰۰۰ نفر

حدود ۴.۵۰۰.۰۰۰ نفر

حدود ۲.۰۰.۰۰۰ نفر

حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ نفر

نام شهر

قیمت هر متر مربع به لیر و تومان

جمعیت شهر

 

استانبول

۱۵.۰۰۰ لیر ( ۳۰ میلیون تومان به پول ایران)

حدود ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ نفر

 

آنکارا

۶.۹۰۰ لیر (۱۳ میلیون تومان به پول ایران)

حدود ۶.۰۰۰.۰۰۰ نفر

 

آنتالیا

۹.۱۰۰ لیر (۲۰ میلیون تومان به پول ایران)

حدود ۳.۰۰۰.۰۰۰ نفر

 

ازمیر

۱۲.۵۶۹ لیر (۲۵  میلیون تومان به پول ایران)

حدود ۴.۵۰۰.۰۰۰ نفر

 

بدروم

۷.۲۰۰ لیر (۱۵ میلیون تومان به پول ایران)

حدود ۲.۰۰.۰۰۰ نفر

 

   

حدود و حداقل قیمت خرید خانه در ترکیه

شما تقریبا با هر مبلغی امکان خرید ملک در ترکیه را دارید و این قانون تنوع ملک و منطقه در همه دنیا برقرار است. اگر شما حدود دو میلیارد تومان پول داشته باشید امکان خرید یک واحد ۵۰ تا ۷۰ متری در منطقه غرب استانبول را هم دارید. قیمت در شهرهای کوچکتر تا متری ۵ هزار لیر هم می تواند باشد. این قسمتها برای شهر ازمیر که از انتخابهای دیگر خریداران ملک و خانه در ترکیه است به طور میانگین ۹۰۰۰ لیر در سال ۲۰۲۳ برآورد شده است.

اما یکی از رایج ترین انتخابها بویژه برای دوستان شاغل و مجرد برای خرید ملک در استانبول واحدهای کوچک بدون اتاق خواب با نام استودیو است. شما می توانید با قیمتهای حتی زیر۶۰۰ هزار لیر هم می توانید ملک در ترکیه خریداری کنید اما اگر قصد دریافت اقامت دارید طبق قوانین ۲۰۲۳ حداقل ۷۵۰۰۰ دلار ارزش ملک باشد. و این که سرمایه شما به دلار ثبت می گردد خود از مهمترین دلایل مثبت خرید ملک در ترکیه است. 

خرید ملک در ترکیه با سرمایه اندک یا خانه ارزان در ترکیه

شما حتی با یک میلیارد تومن هم می توانید در ترکیه خانه دار شوید. و خانه های ارزانتر هم می توانید پیدا کنید.

اما از ویژگی های جذاب خرید خانه در ترکیه، خرید اقساطی با سرمایه اولیه اندک است.

در بسیاری از پروژه های شهرک سازی می توان به صورت اقساطی انواع ملک در ترکیه را خریداری کرد.

برای خرید خانه در ترکیه در بسیاری از پروژه های مسکونی یا تجاری ترکیه سود کمی دریافت می کنند و یا کلا سود نمی گیرند.

اما نکته مهم این است که در اغلب خریدهای اقساطی ملک در ترکیه طبق توافق طرفین بعد از پرداخت اولیه توافق شده، سند به نام خودتان خواهد بود.

برای اطمینان از خرید اقساطی ملک در استانبول راه های متعددی وجود دارد که در یادداشت دیگری به شرح آن خواهیم پرداخت.

برای خرید ملک با خانه در ترکیه کدام شهر مناسب است؟

خرید آپارتمان در استانبول، خرید ویلا در ازمیر، خرید پنت هاوس در بدروم، خرید خانه در آنتالیا، خرید استودیو در آنکارا؟

شهرشناسی ترکیه

انتخاب شهر برای خرید خانه در ترکیه نیازمند شناخت بهتر شهرهای ترکیه دارد تا بر اساس اولویت های خود خرید ملک مورد نظر در ترکیه را انحام دهیم .برای شناخت بیشتر شهر ها با ما همراه شوید.
شهرشناسی ترکیه

شهر انتخابی خریداران خانه در ترکیه کدام است؟

خرید انواع ملک و یا خانه در ترکیه با توجه به عرضه و تقاضای بازار ملک در ترکیه استانبول رتبه اول را دارد.  شما با توجه به اولویتهای خود باید ابتدا شهر مورد نظر خود برای خرید ملک در ترکیه را انتخاب کنید. برخی از موارد مهم برای خرید خانه در ترکیه می تواند بصورت زیر باشد:

 • به خرید ملک در شهرهای ساحلی ترکیه علاقمند هستید یا خیر؟
 • از شهر مورد نظر خود برای افامت در ترکیه امکانات بیشتر می خواهید و یا کاهش هزینه های زندگی در ترکیه برای شما مهم است؟
 • آیا امکانات تحصیلی آن شهر بویژه مدارس و دانشگاههای بین المللی در ترکیه برای شما مهم است؟
 • آیا پیشرفت منطقه ملک خریداری شده برای شما مهم است و قصد سرمایه گذاری بلند مدت تری دارید؟

 طبق اطلاعات سازمان آمار ترکیه ۵ شهر استانبول، آنتالیا، آنکارا، بورسا و یالووا سرمایه گذاران خارجی بیشتری را به خود جلب کرده اند.

البته برای انتخاب استانبول برای خرید خانه در ترکیه گزینه های دیگری نیز وجود دارد. ساخت و ساز شهری مدرن با زیر ساخت حمل و نقل شهری پیشرفته، دسترسی به انواع امکانات شغلی مناسب نیز از دلایل کافی برای خرید خانه در شهر استانبول است. البته با توجه به اولویت های شما ممکن است گزینه های اولیه شما برای خرید خانه در ترکیه موارد دیگری باشد که در شهرهای دیگر برای شما قابل دسترس تر باشد. 

اما در انتها نکته مهم دیگر این که همان اندازه که برای خرید خانه در ترکیه به شما پیشنهاد می شود در صورت لزوم به تعییر خانه یا ملک خود از امکان فروش آسانتری در استانبول برخوردار خواهید بود.

خرید ملک و خانه در ترکیه استانبول انتالیا الانیا ازمیر

نکات مهم برای خرید ملک در ترکیه

نکات و قوانین مهمی برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد که برخی قابل ذکر است اما برخی بدلیل تفییر گاه به گاه قواتین نیاز به بررسی بروز دارد.برخی از موارد ثابت را برای اطلاع شما در ادامه بیان خواهیم کرد.

 • شما برای خرید ملک در ترکیه قصد اقامت دارید یا تنها به منظور سرمایه گذاری است؟
 • در صورتیکه به قصد سکونت اقدام به خرید خانه در ترکیه می نمایید از حداقل های ملک مورد تایید اداره مهاجرت آگاه هستید؟
 • استودیو، آپارتمان، وبلا و یا واحدی اداری یا تجاری برای خرید ملک در ترکیه مد نظر دارید؟
 • محله مورد نظر شما برای خرید ملک در ترکیه مدرن باشد یا تاریخی؟ داخل ظهرک باشد یا خیر(نرمال آپارتمان)؟
 • دسترسی به امکاناتی مانند مدرسه، مهد کودک، فضای ورزشی، استخر و امکاناتی از این دست پقدر برای شما مهم است؟
 • آیا نزدیکی ملک مورد نظر شما برای اقامت در ترکیه به فرودگاه، مراکز شهر، مراکز خرید ویا حتی دانشگاه خاصی مهم است؟
 • آیا در خرید ملک در ترکیه نزدیکی به حمل و نقل عمومی از جمله مترو، متروبوس، و یا اتوبوس برای شما اهمیت دارد؟

قبل از خرید هر ملکی در ترکیه یا هر کجا از گذشته بانکی آن ملک مطلع شوید. ملک در رهن بانک با اقساط مانده به پروژه سازنده یا هر فرد دیگری نداشته باشد.

 • هنگام خرید ملک در ترکیه بدلیل نوع سند ملکی را بدانبد.
 • مراحل ثبت و انتفال سند ملک در ترکیه را حتما در اداره ثبت اسناد با نام رایج اداره تاپو انجام دهید.
 • علاوه بر مدارک ترکی لازم برای انتقال سند ملک در ترکیه، کارت ملی و یا شناسنامه است که ترجمه های رسمی آن ها نیز در دفاترثبت و ترجمه رسمی در ترکیه با نام نوتر نیاز است. اصل شناسنامه و کارت ملی خود را از ایران با خود همراه داشته باشید.
 • در صورتی که خرید ملک با مستاجر در ترکیه از زمان انتقال سند به نام شما یک ماه فرصت دارید از طریق دفاتر ثبت و ترجمه رسمی در ترکیه (نوتر) به مستاجر خود برای تخلیه ملک در ترکیه اخطار دهید.

با توجه به این که شما برای خرید خانه و یا ملک درترکیه اطلاعات قانونی کافی ندارید بهتر است از مشاورین حرفه ای برای خرید ملک در ترکیه کمک بکیرید.

go-to-turkey-Traveling to Istanbul-Turkey- Staying in Istanbul-Turkey- Studying in Istanbul-Turkey- Buying a house in Istanbul-Turkey; لوگوی وطنداش; خرید ملک و خانه در ترکیه; استانبول انتالیا الانیا ازمیر انکارا

خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه

بر اساس قوانین اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳ در شهرهای بزرگ مانند استانبول، ازمیر و آنتالیا حداقل قیمت ملک خریداری شده جهت افامت در ترکیه بالای ۷۵ هزار دلار باید باشد.

 البته طبق قانون جدید از تاریخ 10/6/2023 حداقل قیمت خانه خریداری شده برای دریافت اقامت باید دویست هزار دلار باشد.

در این صورت به خریدار و خانواده وی اقامت تعلق می گیرد. در برخی شهرهای کوچکتر حداقل مبلغ ۵۰ هزار دلار است. البته راههای دریافت اقامت در ترکیه بسیار است و یکی از آنها خرید ملک در ترکیه است.

خرید ملک ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه

درصورتیکه ملک خریداری شده بالای ۴۰۰هزار دلار باشد به شما و خانواده شما (بجز فرزندان بالای ۱۸ سال) پاسپورت و شهروندی ترکیه تعلق می گیرد. اما این خرید برای شهروندی شرایط خاص دیگری نیز دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • خرید ملک بالای ۴۰۰هزار دلار بصورت نقدی انجام شود.
 • شما می توانید همزمان چند ملک در مجموع با قیمت حداقل ۴۰۰هزار دلار در ترکیه خریداری نمایید. و با سکونت در یک ملک از ملک های دیگر اجاره و درامد کسب نمایید.
 • صاحب ملک فردی ترک باشد و روی ملک مورد نظر درخواست قبلی برای شهروندی نباشد.
 • طبق قوانین ۲۰۲۳ روی هر ملک یک خانواده می توانند پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

  البته به غیر از خرید ملک در ترکیه  راه های دیگری برای دریافت شهروندی وجود دارد مانند سپرده گذاری در بانک های ترکیه و کار در ترکیه که هرکدام شرایط خود را دارد.

سوالات متداول

در قوانین جدید حداقل مبلغ لازم برای خرید ملک جهت دریافت اقامت ترکیه چقدر است؟

برای دریافت اقامت ترکیه طبق قوانین سال 2023 در شهر های بزرگ خانه خریداری شده به ارزش 75 هزار دلار و رد شهرهای کوچک به ارزش 50 هرار دلار باید باشد. البته طبق قانون جدید از تاریخ 10/6/2023 حداقل قیمت خانه خریداری شده باید دویست هزار دلار باشد.

آیا با اجاره ملک در ترکیه امکان دریافت اقامت ترکیه را خواهم داشت؟

با توجه به قوانین جدید اقامت در ترکیه امکان دریافت اقامت موقت توریستی رو اجاره نامه دیگر وجود ندارد.

برای دریافت اقامت ترکیه به غیر از خرید ملک چه راه هایی وجود دارد؟

اقامت موقت ترکیه به غیر از خرید ملک راه های همچون اقامت دانشجویی یا تحصیلی، اقامت از راه ثبت شرکت فعال، اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و را ههای متفاوت دیگری برای آن وجود دارد.

بهترین مناطق استانبول برای اقامت در ترکیه کدام مناطق است؟

اگر قصد خرید ملک در استانبول دارید، مناطق مختلفی را بررسی کنید و از ویژگی‌ها و قیمت‌ها آگاه شوید. مشاوری ملکی می‌تواند شما را در انتخاب منطقه مناسب کمک کند . اما مناطق زیر منتخب ایرانبان در استانبول می باشد: بشیکتاش استانبول، کادیکوی استانبول، بی اوغلو استانبول، فاتیح استانبول، باکرکوی استانبول، ببک استانبول، ایستینیه استانبول، مودا در استانبول، لونت استانبول، وادی استانبول

پیمایش به بالا
× پیام دهید