فرآیند طلاق اتباع خارجی

فرایند طلاق اتباع خارجی در ترکیه

برای فرایند طلاق اتباع خارجی در ترکیه، اگر هر دو زن و شوهر خارجی با تابعیت یکسانی باشند، دادگاه های ترکیه قانون تابعیت مشترک آنها را اعمال می کنند. اگر هر دو زوج خارجی باشند اما قانون ملی مشترک نداشته باشند، قانون طلاق ترکیه اعمال می شود. اگر یکی از زوجین شهروند ترکیه و دیگری خارجی باشد، قانون طلاق ترکیه نیز اعمال می شود.
جهت فرایند طلاق اتباع خارجی در ترکیه، از ترک ها می توانند در ترکیه پرونده طلاق تشکیل دهند. اقامت یکی از زوجین در خارج از کشور مانعی برای طرح دعوای طلاق نمی باشد. اگرچه نشانی همسر تبعه خارجی مشخص نیست و یا همسر تبعه خارجی است، اما اعلام خارج از کشور حتی اگر باعث طولانی شدن روند کار شود، تأثیری در نتیجه قانونی ندارد. 

وطنداش انجام کلیه امور اقامت و شهروندی در ترکیه

به رسمیت شناختن تصمیم طلاق در یک کشور خارجی از یک همسر خارجی در ترکیه

برای اینکه تصمیمات دادگاه های خارجی در ترکیه به رسمیت شناخته شود، یکی از طرفین در صورت اقامت در ترکیه می تواند پرونده خود را نزد وکیل خود تشکیل دهد. در خارج از کشور به طرف اطلاع رسانی می شود و به این ترتیب طرف مقابل در جریان قضیه قرار می گیرد.

در صورت عدم مشارکت، با تشخیص غیابی تصمیم گرفته می شود. در صورتی که نه طرف خارجی و نه وکیل او در پرونده شرکت نداشته باشند، دادگاه به سخنان شاهد گوش می دهد و باید در مورد تصمیم دادگاه خارجی که با موضوع حاشیه نویسی ترجمه شده است، رای تشخیص و اجرا را صادر کند.

اما پس از قطعی شدن حکم اجرایی، روند طلاق در ترکیه به رسمیت شناخته می شود. برای اینکه حکم طلاق در ترکیه به رسمیت شناخته شود، برای اینکه توسط قاضی ترکیه به رسمیت شناخته شود، باید تصمیم اصلی باشد و حاشیه نویسی آپوستیل تایید شود.

اتباع خارجی کجا باید برای طلاق اقدام کنند؟

وطنداش انجام کلیه امور اقامت و شهروندی و حقوقی در ترکیه

اتباع خارجی برای طلاق باید به آدرسهای زیر مراجعه نمایند:

1- اگر یکی از زوجین ترک و دیگری تبعه خارجی باشد. آدرس محل سکونت یکی از همسران در ترکیه یا دادگاه خانواده محلی که آنها در 6 ماه گذشته با هم زندگی کرده اند، در صورتی که شهروند ترکیه یا طرف مقابل آدرس اقامتی در ترکیه نداشته باشد. در صورتی که فرد مورد نظر مقیم ترکیه نباشد، در دادگاه آخرین حل و فصل در ترکیه و یا در یکی از دادگاه های آنکارا، استانبول یا ازمیر در صورت عدم حضور وی رسیدگی می شود.
2- در صورتی که زوجین هر دو اتباع خارجی مقیم ترکیه باشند، در صورت نداشتن آدرس اقامت، هر دو دارای آدرس اقامت در ترکیه باشند. در ترکیه دادگاه محل اقامت صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد.

پرونده های طلاق غیر قابل اعتراض استثنا هستند و می توانند در تمام دادگاه های خانواده در ترکیه ثبت شوند. مجدداً چنانچه دعوی در دادگاه غیرمجاز اقامه شده باشد و طرف مقابل اعتراضی به صلاحیت نداشته باشد رسیدگی به پرونده ادامه خواهد داشت.

پرونده های طلاق با ارکان خارجی از مسائل فنی است و در صورت امکان بهتر است اتباع خارجی برای طلاق از وکیل دادگستری که به پرونده های طلاق رسیدگی می کند کمک  بگیرند تا رد دعوا نشود و از ضایع شدن حق و زمان جلوگیری شود. 

برای هماهنگی با وکلای رسمی ترکیه در کلیه امور حقوقی نیازمند مشاوره، وکیل حقوق جزاهای سنگین، وکیل دریافت اقامت و شهروندی، وکیل رفع دیپورت و تمدید اقامت، وکیل خانواده در ترکیه، وکیل خدمات حقوقی و سرمایه گذاری و کلیه خدمات حقوقی در ترکیه، گروه وطنداش در کنار شماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
× پیام دهید